Організація ефективної вентиляції офісу
Сьогодні вже складно уявити сучасний офіс без якісної системи вентиляції. Прогресивні технології будівництва з утепленням фасадів, встановленням герметичних пластикових вікон та іншими енергозберігаючими заходами унеможливили процес природної вентиляції через щілини та інші отвори в конструкції приміщення.
Саме тому, в сучасних будівлях часто спостерігається нестача кисню, задуха та підвищена вологість, які негативно впливають на робочий процес.
На сьогодні існує дуже багато факторів, які негативно впливають на вентилювання офісів:
- Герметичні пластикові вікна в офісі не пропускають свіже повітря і не виводять «відпрацьоване». Тому доводиться відкривати вікна і час від часу провітрювати приміщення. Таким чином, разом зі свіжим повітрям до офісу потраплятиме пил, шум та вихлопні гази від автомобілів (адже дуже часто офіси розташовані поблизу автомагістралей). Крім того, взимку втрачатиметься дорогоцінне тепло і на опалення офісу без якісної вентиляційної системи доведеться витрачати більше коштів. Якщо офіс «густонаселений», в ньому перебуває велика кількість людей, то для отримання достатньої кількості свіжого повітря (20-30 м³ О2/год на одного працівника) вікна мають бути відкриті практично впродовж всього робочого дня.
- Часто в офісах встановлюють «глухі» вікна, які взагалі не відкриваються. Це ще одна вентиляційна проблема сучасних офісів. Панорамні вікна гарно виглядають, пропускають багато світла, але часто бувають «глухими». Такі приміщення фактично стають термосами і без рекуператора або іншої примусової вентиляції тут не обійтись.
- Без правильної вентиляції для офісу персонал хворіє. Якщо вентиляцію не встановлювати, то рівень CO₂. різко зростає. В офісі стає некомфортно та душно, а продуктивність персоналу відчутно падає, працівники стають млявими, концентрація та увага знижується. Краще рішення – встановлення припливно-витяжної вентиляції в офісі.
- Техніка, меблі та оздоблювальні матеріали теж забруднюють повітря. Всі додаткові елементи в офісі: меблі, оргтехніка та інше, постійно виділяють шкідливі речовини, наприклад, формальдегіди. Якщо приміщення регулярно провітрюється, відбувається надходження зовнішнього повітря, то це не помітно для здоров’я та комфорту персоналу. В офісних приміщеннях замкненого типу шкідливі речовини накопичуються, а бактерії і віруси дуже швидко поширюються. В офісах, які не провітрюють, працівники частіше хворіють. А це додаткові витрати для роботодавця, який не подбав про якісні системи вентиляції офісу.
Саме тому продуктивність будь-якої компанії та працездатність персоналу безпосередньо залежить від вентиляції в офісі.
Оптимальний тип вентиляції в офісі – припливно-витяжна вентиляція. Вентиляція офісу розраховується після детального вивчення всіх факторів: об’єму, планування та експлікації приміщень, кількості людей та обладнання у приміщенні, кліматичних властивостей регіону, взаємодії з іншим кліматичним обладнанням. Проектування системи вентиляції офісу може відбуватись як на етапі завершеного будівництва, так і на етапі Shell & Core (коли у будівлі присутні лише бетонна стяжка, склопакети, підведені комунікації). Чим більший масштаб офісних приміщень, тим раніше необхідно подбати про послуги проектанта системи вентиляції. Для великих об’єктів роботу проектанта доцільно розпочати після консультації з архітектором, що спроектував будівлю: такий крок зменшить ризики порушення несущих конструкцій у процесі монтажу вентустановок та повітроводів. Для гармонійної інтеграції вентиляційної системи в інтер’єр офісу, дизайнер має отримати проєкт системи повітроводів заздалегідь.
У колі рієлторів сучасні офіси заведено розрізняти за класами (А – С для офісів західного стандарту та D – E для офісів вітчизняного стандарту). Клас офісного приміщення визначає рівень престижності та комфорту, а отже – збільшення ціни офісів. Вентиляційна система для офісів класу А має відповідати наступним вимогам:
- мультизональніть та децентралізоване регулювання мікрокліматом в окремих блоках офісу;
- забезпечення цілодобового охолодження серверних (на рівні 22 – 23°С ±1°С);
- комплексний підхід до кліматизації приміщень (додаткове нагрівання, зволоження, осушення, іонізація повітря в приміщенні).
Найкраще рішення – рекуператор PRANA
Звісно, складність та потужність вентиляційного обладнання в офісі має відповідати розміру і призначенню приміщень. Якщо для маленької компанії з 2-3 осіб у кабінеті 30 м² достатньо забезпечити 1-2 кратний повітрообмін за допомогою рекуператора PRANA-150, великому офісу 100 м² доцільно розглянути напівпромислові або промислові (PRANA 250, PRANA 340S) моделі рекуператорів.
Правильна механічна вентиляція офісних приміщень забезпечить постійний приплив свіжого повітря з вулиці та витяжку відпрацьованого з приміщення. З урахуванням функції рекуперації, припливна вентиляція в офісі завжди буде комфортної температури: взимку підігрітим, а влітку охолодженим. Рекуператори Prana – сучасні припливно-витяжні установки, які мають широкий модельний ряд для різних типів офісних приміщень, з широким діапазоном об’ємів повітрообміну та високим рівнем ККД.
Переваги мідного теплообмінника
Мідний теплообмінник з рекуперацією тепла, встановлений в рекуператорі PRANA, забезпечує високий ККД рекуперації серед аналогів, зберігаючи до 96% тепла та прохолоди в приміщенні. Це зумовлено високим коефіцієнтом теплопровідності міді серед інших матеріалів, конструкцією теплообмінника, площею теплообміну тощо. До прикладу, коефіцієнт теплопровідності міді складає 401 (Вт/м×К), алюмінію – 200-236 (Вт/м×К).
Інноваційна вентиляція офісу забезпечує ефективну роботу, необхідний повітрообмін, створює та підтримує здоровий мікроклімат приміщень різного типу і призначення.
Разом з високим коефіцієнтом теплопровідності мідь має ще додаткові переваги – природні антисептичні властивості та зберігання природного складу повітря. Доведено, що мідь здавна славилась своїми антибактеріальними властивостями, адже на мідній поверхні знижується ризик розмноження бактерій та вірусів. Недарма цей матеріал використовували і в медичних цілях, де була небезпека поширення інфекційних хвороб.
Додатковим плюсом мідного теплообмінника є високий ККД рекуперації як тепла, так і холоду (при роботі кондиціонування у приміщенні).