Чому потрібні системи вентиляції в квартирах, приватних будинках, котеджах?

Чи зауважували ви, наскільки залежить ваше самопочуття від якості повітря, яким ви дихаєте? На свіжому повітрі в лісі, в парку чи біля моря, ви почуваєте себе сильнішим, бадьорішим, веселішим. А в закритому приміщенні, яке довго не провітрювали, часто болить голова, з’являється кволість, весь час хочеться спати. Медики називають такий стан синдромом постійної втоми й рекомендують хоча б перед сном відкривати вікна і провітрювати приміщення. Саме нестача кисню та надлишок вуглекислого газу (відсутність вентиляції в квартирі, герметизація, спричинена пластиковими вікнами, утепленням фасадів та іншими будівельними матеріалами) призводить до такого стану.

Раніше при проєктуванні більшості багатоповерхівок, вентиляції квартир приділялась дуже незначна увага. Відтак вентиляція у квартирі, представлена, у кращому випадку, у вигляді витяжних шахт в санвузлі та на кухні, а приплив свіжого повітря можуть забезпечити лише відкриті вікна. Така ж ситуація і з вентиляцією в приватних будинках. Взимку, з точки зору економії – це згубно для вашого бюджету. Тому необхідно шукати енергоощадні рішення вентиляції у квартирі та будинку, щоб при провітрюванні не втрачалось тепло в приміщенні. Одне з таких рішень – рекуператор PRANA.

Правильно облаштована вентиляція у квартирі – це як?

Припливно витяжна вентиляція в квартирі чи будинку, яка використовує тепло відпрацьованого повітря для нагрівання свіжого, а також холодного взимку припливного повітря – це рекуператори PRANA.  

Припливно-витяжна система вентиляції у квартирі дає значну перевагу за рахунок одночасного припливу та витяжки повітряних потоків. Примусова вентиляція спроєктована таким чином, що приплив свіжого повітря та видалення відпрацьованого з приміщення відбуваються одночасно крізь окремі канали без змішування повітряних потоків на вході-виході та в середині робочого модуля. Це забезпечує хорошу рекуперацію (повернення тепла) до 95%.

Мідний теплообмінник інактивує мікроорганізми та не потребує додаткового обслуговування. В результаті – ви отримуєте свіжий повітряний потік з вулиці підігрітим. Окрім того, система вентиляції не потребує складного монтажу.

Відомо, що найкраща вентиляція квартири та, про яку забуваєш одразу після встановлення. З допомогою встановлення рекуператора Prana ви назавжди забудете про сирість, грибки та головні болі, при цьому суттєво заощадите на опаленні.

Процес організації ефективної вентиляції для квартири

Організація припливно-витяжної вентиляції в квартирі або будинку ー важливий крок до здорового та ефективного життя. Проте, розрахунок повітрообміну та вибір необхідного вентиляційного обладнання часто становлять складнощі для пересічного споживача. Розберемось на конкретному прикладі, як отримати максимум користі від установки рекуператора завдяки грамотному підходу до вентиляції.

1.Необхідно виявити наявні та потенційні проблеми по всій квартирі, наприклад:

  • конденсат на вікнах;
  • грибок і пліснява;
  • надмірна вологість повітря (понад 60%);
  • задуха;
  • великі втрати тепла в сезон опалення.

У розмові зі спеціалістом нашої компанії також слід вказати, скільки людей перебуватиме у приміщенні, чи є люди з особливими потребами (діти або літні люди), адже цей фактор впливає на подальші розрахунки.

2. Проєктування вентиляційної системи

План приміщення, де планується встановлення рекуператора подається до проектного відділу. Проектанти дають рекомендації щодо оптимальних монтажних зон та прихованого монтажу повітроводів (якщо встановлюється централізована система вентиляції).

3. Розрахунок повітрообміну та вибір моделі рекуператора PRANA

Стандартним варіантом розрахунку повітрообміну є врахування об’єму приміщення та необхідного показника кратності повітрообміну, тобто кількості циклів повної заміни повітря в приміщенні за 1 годину. За діючими будівельними нормами (ДБН В.2.5-67:2013) кратність повітрообміну для житлових кімнат (спальня, вітальня) становить 1-1,5.

Наприклад, перед нами план квартири, що складається з двох житлових кімнат: студії 3,6×5,4 м та спальні 2,5×3,1м.

Розраховуємо об’єм спальні: 2,5× 3,1× 2,5 м (стеля) = 19,3 м³

Розраховуємо об’єм студії: 3,6×5,4×2,5 м (стеля) = 48,6 м³

Розрахунок необхідного повітрообміну для спальні: 19,3 м³×1,5 = 28,95 м³⁄ год

Розрахунок необхідного повітрообміну для студії:  48,6 м³×1,5 = 72,9 м³⁄ год

Для достатнього повітрообміну спальні (28,95 м³× год) буде достатньо рекуператора PRANA 150, для ефективного повітрообміну студії (72,9 м³× год) підійде рекуператор PRANA 150 / 200 С.

Варіанти розміщення вентсистеми. Один рекуператор PRANA ー на одну кімнату.

На плані позначено можливі монтажні зони рекуператора (в спальні та студії). Вибір оптимальної монтажної зони визначається розташуванням меблів, близькістю до санвузлів, батарей, електричних приладів.

Облаштування припливно-витяжної вентиляції квартири з рекуперацією тепла позбавляє мешканців низки проблем: надмірна вологість повітря, задуха, нестача свіжого повітря. Рекуператор PRANA на основі мідного теплообмінника внормовує рівень вологості та створює контрольований рух повітря, що збалансовує мікроклімат приміщень. На відміну від природної вентиляції, постійний приплив свіжого та витяжка відпрацьованого повітря цілюще впливає на здоров’я людей, ще найдовше зберігає ремонт та допомагає раціонально використовувати енергоресурси.

Приклади правильної і неправильної організації вентиляції для квартири.

Працююча кухонна витяжка створює розрідження повітря і без достатньої компенсації витрати припливним повітрям негативно впливає на роботу опалювальних приладів та природньої вентиляції.

– Зменшується ККД опалювальних приладів;
– Можливе перетікання та поширення забрудників та запахів з вентиляційних каналів.


Працюючі кухонна витяжка та опалювальний прилад. Схема розподілу повітряних потоків, коли в одній кімнаті встановлений тільки один реверсивний провітрювач.

ВИСНОВОК: Незбалансована вентиляція.
При одночасній роботі даних пристроїв створюється можливість проникнення забрудників з кухні та санвузла у житлові кімнати.


Працюючі кухонна витяжка та опалювальний прилад. Схема розподілу повітряних потоків, коли в одній кімнаті асинхронно працюють 2 реверсивних провітрювача (як рекомендує виробник).

ВИСНОВОК: Частково збалансована вентиляція. Можливості проникнення забрудників з кухні та санвузла у житлові кімнати немає, кімнати вентилюються, але компенсація витрати повітря кухонної витяжки не відбувається.


Працюючі кухонна витяжка і опалювальний прилад. Схема розподілу повітряних потоків, коли в кожній кімнаті встановлено по одному рекуператору PRANA.

ВИСНОВОК: Повністю збалансована вентиляція.Оскільки приплив і витяжка працюють одночасно, з постійною перевагою припливу до 8%, запахи і продукти згоряння в житлові кімнати не потрапляють. Кімнати вентилюються, робота витяжних каналів і кухонної витяжки компенсується, що забезпечує їх правильне функціонування.

Підігрівати повітря з вулиці без відкривання вікон пропонують й інші системи вентиляції. Наприклад, припливні установки. Ці системи подають свіже повітря в приміщення за рахунок природної різниці тисків. Фактично, це те саме, що прочинене вікно. Відтак, ніякої енергоефективності, плюс з приміщення не видаляється відпрацьоване повітря.

Також на ринку є так звані припливні провітрювачі, які встановлюють під батареями або радіаторами. Повітря потрапляє на батарею, нагрівається і наповнює кімнату. Зрозуміло, що при такому проектуванні, повітря не встигає достатньо нагрітись, що спричиняє не провітрювання кімнати, а протяги. До того ж існує висока ймовірність обледеніння системи в холодну пору року, оскільки сама вентустановка монтується ззовні, без додаткового утеплення.

Деякі виробники ж пропонують на припливні установки встановлювати додатковий догрів. Звісно, це абсолютно не економне рішення, адже холодне повітря доводиться спеціально нагрівати зі значними енергозатратами. Фактично припливні вентустановки з догрівом – це фени, встановлені у стіни.

Про основні переваги рекуператорів PRANA над реверсними провітрювачами Ви можете дізнатись на сторінці  PRANA vs. реверсні провітрювачі.

При цьому для видалення відпрацьованого повітря працюють лише централізовані витяжні шахти. Відомо, що дуже часто ці шахти забруднені або погано спроектовані. В будь-якому випадку, вони не можуть справитись з необхідним обсягом видалення відпрацьованого повітря та продуктів згоряння.

Таким чином, лише припливно-витяжна система з рекуперацією тепла може ефективно справлятись з вентиляцією квартир. Рекуператори PRANA – найкраще рішення енергоефективної вентиляції побутових та промислових приміщень.