Сучасний світ прагне до збереження навколишнього середовища та покращення якості життя, і в цьому контексті зростає роль якісної вентиляції приміщень.
Сьогодні ринок вентиляційних систем з рекуперацією тепла пропонує багато різноманітних рішень. У центрі цих технологій — теплообмінник, який забезпечує передачу тепла від відпрацьованого повітря до свіжого, що потрапляє в приміщення. Вибір типу теплообмінника є ключовим фактором, що визначає ефективність роботи рекуператора, його здатність зберігати тепло, а також рівень комфорту і економії для користувача. В чому ж їх відмінність та як обрати найкращий?
Однією з основних відмінностей рекуператорів на ринку є різновид матеріалу теплообмінника. Їх виробляють з пластику, міді, кераміки, алюмінію та целюлози. Матеріали різні, проте спрямовані на досягнення високого енергозбереження. Давайте розберемось, якому слід віддати перевагу?
Кераміка – даний матеріал здебільшого використовується у виготовленні компактних систем вентиляції реверсивного типу. Такі системи працюють двома циклами – на приплив та витяжку, по 30 секунд кожен. Керамічний теплообмінник нагрівається шляхом отримання тепла від викидного повітря та передає його припливному. Матеріал має властивості довго тримати тепло, і його теплопровідність – до 75%. Проте, властивість кераміки втримувати тепло тривалий проміжок часу є недоліком при рекуперації прохолодного повітря в період опалення, тому що матеріал довго остигає та потребує додаткової електроенергії для охолодження. Також недоліком є специфіка самої системи вентиляції. Для якісної рекуперації повітря необхідно встановлювати вентиляційні системи попарно в одному приміщенні (одна має працювати на приплив, інша на витяжку) для збереження балансу повітряних потоків та попередження зворотної тяги.
Целюлоза – теплообмінники з даного матеріалу мають незначну вагу, проте даний матеріал має властивості поглинання неприємних запахів та є не довговічним. Рекуператор з даного матеріалу не рекомендується встановлювати у місцях, де присутні виражені аромати. Ще один недолік теплообмінника з целюлози – чутливість до вологи, що може призвести до деформування при надмірній вологості повітря. Рекуператори, оснащені теплообмінниками з целюлози, втрачають ефективність при низьких температурах, адже даний матеріал замерзає при температурі від -5°C.
Пластик – цей матеріал не широко розповсюджений, застосовується рідко. Теплопровідність пластику сягає до 85%. Недоліком матеріалу є відсутність антисептичних властивостей. Відповідно, віруси, що потрапляють в процесі вентиляції приміщення на теплообмінник з пластику живуть до 72 годин, за цей час рекуператор з даним теплообмінником здійснить декілька тисяч циклів припливу та витяжки, що може негативно вплинути на якість повітря, і як наслідок – організм людини. Пластикові теплообмінники не передають вологу між потоками повітря, що може спричинити пересушування повітря у приміщенні під час опалювального сезону, а також стійкість до механічних пошкоджень є значно нижчою, що може скоротити термін служби теплообмінника. Також, деякі види пластику можуть руйнуватись під впливом УФ-випромінювання, тому потребують додаткового захисту в умовах відкритого простору.
Алюміній – матеріал, який має невелику вагу та хорошу теплопровідність. Проте, в певних умовах такий матеріал може бути небезпечним для організму людини. В процесі вентиляції часточки алюмінію потрапляють в повітря, яке згодом потрапляє в організм людини в процесі дихання. Надмірна кількість алюмінію в організмі може призвести до захворювання органів дихання, зниження імунітету, тощо. У алюмінієвих теплообмінників значно нижча міцність у порівнянні зі сталлю чи міддю, що робить їх менш стійкими до ударів, а також потребують додаткових покриттів задля запобігання корозії при контактах з водою та іншими рідинами.
Мідь – саме цей матеріал був обраний інженерами PRANA для усієї модельної лінійки бренду, яка завоювала прихильність аудиторії та отримала неабияку популярність на ринку вентиляційного обладнання. Завдяки високій теплопровідності міді та її антисептичним властивостям, припливне повітря є цілком безпечним, оскільки мідь попереджає розмноження вірусів, бактерій та грибкових забруднень на своїй поверхні. Серед усіх видів теплообмінників, саме мідний має найвищу теплопровідність – до 98%. Додатковими перевагами мідного теплообмінника є здатність зберігати як тепло, так і прохолоду в приміщенні у період кондиціонування, висока міцність і довговічність, стійкість до механічних пошкоджень.