Вирішили утеплити фасад будинку? Вже обрали матеріал – пінопласт або пінополістирол? Вирахували необхідну товщину та кількість термоплит та додаткових матеріалів? Знайшли будівельну бригаду? Або вже утеплили фасад та підраховуєте економію на опаленні. Стихійна українська кампанія за утеплення будинків стартувала на стільки гучно та швидко, що пересічний споживач навіть не встиг усвідомити, як термоізоляція вплине на стан та мікроклімат його оселі. А за прогнозами експертів, вплив може бути не тільки позитивним.

Утеплення фасадів – це, по суті, перетворення будинку на своєрідний термос, в якому зберігатиметься більше тепла шляхом суттєвого зниження природного повітрообміну стін. Внаслідок таких заходів, власник житла може заощаджувати на опаленні. І зіткнутися з низкою проблем: підвищенням рівня вологості приміщень, зниженням показника необхідного повітрообміну, переміщенням точки роси у простір між стіною та утеплювачем (і як наслідок – появою грибка).

Найбільш популярні термоматеріали для такого утеплення зазвичай є слабко паропроникні. Наприклад, для популярного в утепленні стін пінополістирола з щільністю 150 кг/м3 коефіцієнт паропроникності дорівнює 0,05, для пінопласту ПВХ з щільністю 125 кг/м3 – 0,23, а для мінеральної вати з щільністю 100 кг/м3 – 0,56, для залізобетону – 0,6. Це означає те, що волога у вигляді конденсату краще проходить крізь залізобетон, ніж мінвату або пінопласт. Ситуацію ускладнює присутність на українському будівельному ринку дешевих термоматеріалів, якість яких не відповідає сучасним стандартам.

Тому утеплення фасаду необхідно проводити разом з вставленням ефективної вентиляції. Такий підхід дає змогу компенсувати надмірну вологість у приміщенні та збалансувати мікроклімат в цілому. Швидким та доступним рішенням є встановлення припливно-витяжної системи вентиляції – рекуператора. Цей пристрій створює правильну постійну циркуляцію повітря в оселі: приплив свіжого та виведення відпрацьованого повітря здійснюється в середині однієї вентустановки без змішування. Часто відпрацьоване повітря буває більш вологе, ніж припливне. Це пов’язано з низкою факторів: відсутність теплового балансу, неякісна вентиляція, затоплений підвал. Для приміщень з великою кількістю людей (офіси, школи, дитсадочки) причиною може стати те, що в процесі дихання людина виділяє вологу – до 1,2 л за добу на одну особу. Рекуператори PRANA ефективно видаляють відпрацьоване вологе повітря, заповнюючи приміщення свіжим приточним. ККД рекуператорів сягає 92%, що гарантує збереження тепла в оселі в період опалення та прохолодного повітря в літній період.