Свіжі дослідження вчених в університеті Саутгемптона (Великобританія) виявили згубний вплив поверхонь з міді та мідних сплавів на життєздатність коронавірусу людини (HuCoV-229). Цей вірус відповідає за гострі респіраторні симптоми (SARS, MERS).

Вчені помістили зразки вірусу на поверхні з різних матеріалів: міді, нержавіючої сталі, кераміки, телефону, скла, силікону. Як показав експеримент, мідь має сильну інактивуючу дію, яка вбиває вірус протягом декількох вхвилин. В той час, як на інших поверхнях збудник хвороб зберігає життєздатність до 5 днів. Вивільнення іонів міді бере активну участь в інактивації вірусу HuCoV-229 (руйнує геном вірусу та вірусну оболонку).

Такі “антимікробні” властивості міді відкривають оптимістичні перспективи створення так званих біоцидних поверхонь. Поверхонь, на яких втрачають життєздатність хвороботворні мікроорганізми. Такі біоцидні поверхні покликані протистояти епідеміям, зменшуючи вірогідність розповсюдження вірусу через дотик. Їх планують використовувати у громадських місцях (навчальних закладах, офісах, адміністративних будівлях, громадському транспорті).

Якщо біоцидні поверхні з міді ще на стадії розробки, рекуператори з мідним теплообмінником вже понад 15 років успішно працюють у 40 країнах світу, забезпечуючи комфорт, енергозбереження та безпеку дихання людей. Повітряні потоки рухаються крізь мідний теплообмінник, де хвороботворні мікроорганізми втрачають життєздатність. Це додатковий фактор безпеки систем вентиляції PRANA від бактерій, спор плісняви та вірусів у повітрі.