Проблема сухості повітря в будинку часто виникає взимку, коли увімкнене опалення, або у літні місяці під час користування кондиціонером. Сухе повітря не лише створює дискомфорт, а й шкодить здоров’ю мешканців. Посилення симптомів алергії, часті респіраторні захворювання, надмірна сухість шкіри часто є наслідками недостатньої вологості в кімнаті. Сьогодні поговоримо про те, якими є причини сухого повітря та як боротися з цією проблемою.
Причини сухого повітря
Найчастіше, надмірну сухість повітря в кімнаті провокують такі фактори:
- Системи опалення. Опалювальні прилади, які активно працюють в холодні місяці, суттєво знижують вологість повітря.
- Кондиціонери. Під час охолодження приміщення, вони видаляють вологу з повітря.
- Погодні умови. Сухе та холодне повітря за вікном може знизити вологість в кімнаті, особливо за умови частих природних провітрювань.
- Використання певної побутової техніки. Деякі прилади, такі як електричні обігрівачі або кухонні витяжки, можуть сприяти сухості повітря.
Причини сухого повітря в приміщенні різноманітні та можуть комбінуватися між собою. Тому дуже важливо слідкувати за рівнем вологості регулярно і дбати про його нормалізацію.
Географічне розташування також впливає на рівень вологості вдома. Якщо ви мешкаєте у регіоні з низькою вологістю (наприклад, в гірських або пустельних районах), це також може бути однією з причин надмірно сухого повітря.
Нормальний рівень вологості повітря у квартирі
Нормальний рівень вологості для житлових приміщень складає 40-60%, ідеальним значенням вважають 45-50%. Проте якщо у квартирі є маленькі діти, вологість повинна бути ще вищою. Так, показник для дитячої кімнати варіюється в межах 60-70%.
Як виміряти вологість повітря вдома?
Найпростіший спосіб — придбати гідрометр та встановити його в кімнаті. Робота електричного гідрометру заснована на зміні електричного опору або місткості матеріалу під впливом вологи. Такі прилади дуже точні та часто комбінуються з термометрами. Бачити рівень вологості, ви можете просто на екрані пристрою.
Наслідки сухого повітря вдома
Сухе повітря в приміщенні спричиняє:
- Проблеми зі шкірою. Сухе повітря може викликати почервоніння, свербіж та лущення шкіри, сухість волосся.
- Респіраторні проблеми. Слизові оболонки носа та горла стають менш вологими, що може спричинити дискомфорт, посилити симптоми алергії та захворювань дихальних шляхів. Також організм стає сприйнятливим до респіраторних хвороб.
- Статична електрика. Сухе повітря сприяє накопиченню статичної електрики, що може викликати неприємні поколювання при дотику до предметів або людей.
- Пошкодження дерев’яних меблів та музичних інструментів. Сухе повітря може викликати деформацію, потріски та інші проблеми з дерев’яними предметами.
Особливо шкідливе сухе повітря для дітей та немовлят. Діти частіше хворіють на респіраторні захворювання, мають кашель. Тому батькам варто слідкувати за рівнем вологості повітря не лише в дитячій кімнаті, а й в усій квартирі. Особливо, якщо дитина страждає на алергію, часто хворіє на ГРВІ.
Способи регулювання вологості
Для регулювання рівня вологості в кімнаті, застосовують різноманітні методи. Зокрема, це:
- Використання зволожувачів. Такі пристрої допомагають підтримувати оптимальний рівень вологості в приміщенні, розпилюючи воду в повітрі.
- Кімнатні рослини. Деякі рослини, такі як алое, спатифіллум або фікус, можуть підтримувати рівень вологості, випаровуючи воду через листя. Проте ці зміни будуть дуже незначними.
- Регулярне провітрювання. Хоча холодне повітря може бути сухим, короткочасне провітрювання допомагає оновити повітря в приміщенні.
Найефективнішим методом регулювання вологості повітря є встановлення припливно-витяжної вентиляції з рекуператором тепла. Про те, як це працює, поговоримо далі.
Як рекуператори тепла допомагають регулювати вологість повітря?
Рекуператори тепла — це системи, що дозволяють ефективно вентилювати приміщення, подаючи свіже повітря та видаляючи відпрацьоване. Вони не просто віддають тепло вихідного потоку повітря припливному, а й можуть впливати на вологість в приміщенні. Ось як рекуператори допомагають регулювати вологість:
- Виведення зайвої вологи. Дихання людей, готування їжі, прийом ванни, можуть призвести до збільшення вологості в будинку. Рекуператори допомагають виводити вологе повітря з приміщення, запобігати появі конденсату на вікнах, забезпечувати свіжість без необхідності відкривання вікон.
- Створення рухливості повітря та зменшення осідання вологого повітря на поверхні, що в підсумку зменшують появу конденсату на вікнах та поверхнях стін.
Бажаєте встановити вентиляцію з рекуперацією для підтримання комфортної температури вдома? Компанія PRANA із задоволенням вам допоможе. Щоб проконсультуватися щодо вибору обладнання, телефонуйте нам або залишайте контакти у формі для зворотного зв’язку!