Діти більш чутливі до зовнішніх подразників, гостріше реагують на будь-які некомфортні умови. Відтак здоровий мікроклімат у дитячому садку – пріоритет номер один.
Чим загрожує відсутність примусової вентиляції в ДНЗ?
Поширеною проблемою більшості приміщень дитячих садків в Україні є:
- застарілі вентиляційні системи або повна їх відсутність;
- герметичність приміщень у зв’язку з утепленням фасадів, встановленням пластикових вікон;
- велика кількість пилу у зв’язку з високою активністю дітей;
- підвищений вміст в повітрі рівня вуглекислого газу, бактерій та мікроорганізмів;
- підвищена вологість.підвищена вологість.
Повітрообмін в дитячих садках знаходиться далеко від норми – зазвичай показник в п’ять разів менший, ніж потрібно. Аби хоч якось врегулювати ситуацію, в приміщеннях дитячих садків вимушені відчиняти вікна. Відповідно, марнують дорогоцінне тепло, фактично викидаючи на вітер гроші, які витрачаються на обігрів приміщення у холодну пору.
Саме тому найбільшою вадою дитячих садків енергоаудитори вважають відсутність вентиляції. Через це вікна плачуть та з’являється грибок на стінах, спостерігається підвищена відносна вологість повітря. Своєю чергою це спричиняє руйнування будівлі та погіршення самопочуття дітей.
Відсутність свіжого повітря спричиняє часті захворювання дітей та загострення хронічних алергічних проявів після періодичного перебування в приміщенні дитячого садка.
- Без ефективного повітрообміну віруси, які потрапляють в приміщення дитячих садків, будуть спокійно циркулювати, розмножуватися і передаватися від однієї дитини до іншої.
- В закритому приміщенні без циркуляції повітря поступово знижуватиметься рівень кисню, що також буде послаблювати організм дитини в період вірусної небезпеки.
- Відкриті вікна (як альтернатива відсутній вентиляції) утворює протяги, що також небезпечно для здоров’я.
- В приміщеннях дитячих садків, які не вентилюються, у дітей спостерігається уповільнення розвитку, млявість і апатія. Так може розвинутись синдром постійної втоми.
В більшості садочків немає примусової вентиляції
В Державних будівельних нормах України для будинків та споруд дитячих дошкільних закладів передбачено обов’язкове облаштування витяжних шахт у вбиральнях та на кухні. Також рекомендовано встановлювати примусову припливно-витяжну вентиляцію.
Однак, переважно, в дитячих дошкільних установах є лише природна вентиляція, тобто повітря потрапляє крізь щілини у вікнах, дверях та покрівлі. Зважаючи на те, що тепер все частіше в дитячих садках встановлюють пластикові герметичні вікна, то ефект природної вентиляції практично нівелюється. Саме тому, примусова вентиляція в дитячому садочку – найкращий засіб для створення сприятливих умов для перебування дітей.
Свіже повітря в дитячих садочках – це не розкіш, а життєва необхідність
Оскільки дошкільний навчальний заклад, такий як дитячий садок – це приміщення великого скупчення людей, то провітрювати його потрібно обов’язково. І тут природної вентиляції (витяжних центральних шахт і прочинених вікон) недостатньо.
Штучна припливно-витяжна вентиляція проектується в кухнях, вбиральнях та пральних приміщеннях.
Як облаштувати вентиляцію в дитсадках?
1. Перш ніж ви приймете рішення купити рекуператор для дитячого садка, зверніть увагу на підготовчий процес вибору вентустановки. Врахувати функціональне призначення приміщення: спальня, ігрова кімната, кухня, гардероб, санвузол. Тобто важливо розуміти, в яких приміщеннях і скільки часу проводять діти.
2. Обсяг повітрообміну на одну годину для дитячих садків розраховується в залежності від об’єму приміщення. До цього враховується спеціальний коефіцієнт, який передбачений державними будівельними нормами на рівні:
S*h*k = m3/год
Наприклад, якщо ігрова кімната у дитячому садку має площу 50 м² і висоту 3 м, то на одну годину необхідно 225 m³/год свіжого повітря.
3. Заборонено монтувати транзитні повітропроводи через спальні та ігрові кімнати для дітей.
Припливно-витяжна вентиляція в садочку з рекуперацією тепла
Функція системи вентиляції в дитсадку – своєчасно і в потрібному обсязі замінювати забруднене повітря свіжим, забезпечити оптимальну вологість повітря в будь-яку пору року. Вентиляція може бути витяжною (здатна функціонувати лише за умов нещільних вікон) або припливно-витяжною. У другому випадку проектування вентиляції та опалення часто виконується з урахуванням можливості рекуперації тепла: відпрацьоване повітря проходить поруч з припливним каналом, віддаючи йому частину тепла. Не останнє значення при цьому має якість теплообмінника. Найкраще, якщо теплообмінник пластинчастого типу і виконаний з міді.
Фахівці рекомендують встановлювати рекуператори як найбільш енергоощадливе рішення у вентиляції. Звісно, організація системи вентиляції ㄧ стратегічне рішення: необхідно зробити проект, купити рекуператори, провести монтаж систем. Проте, користь від використання рекуператора відчутна вже в перші роки роботи: в приміщеннях завжди свіже повітря, тепловтрати суттєво зменшуються, а діти менше хворіють в епідеміологічний період.