При облаштуванні будь-якої ферми слід пам’ятати, що успіх тваринництва залежить на 60% від годування худоби, на 20% від генотипу та віку тварин, на 20% – від мікроклімату та умов утримання тварин.

Що таке примусова вентиляція?

Раніше вентиляція тваринницьких приміщень була лише природною і відбувалась за рахунок неоднорідності конструкції стін та щілин в дверях, вікнах, даху. Однак така вентиляція не вирішує найголовнішої проблеми будь-якої ферми – надмірної вологості. Ненормований рівень вологи у повітрі сприяє збільшенню кількості шкідливих бактерій та підвищенню концентрації аміаку. Це негативно впливає на загальний мікроклімат приміщень, до того ж, може постраждати як велика рогата худоба та птахи, так і люди, які обслуговують таку ферму.

Також врахуйте, що природна вентиляція агросектору, хоч і не потребує капіталовкладень, але і не може створити правильний мікроклімат. Нестабільний мікроклімат може бути причиною зменшення приросту, живої маси та надоїв. Якщо ж ви розраховуєте на отримання максимального прибутку від тваринницьких ферм, без примусової вентиляції не обійтись. Адже саме облаштування правильної вентиляції дозволяє створити той мікроклімат, який необхідний для певного виду тварин та тваринницьких приміщень.

Зазвичай приміщення тваринницьких ферм збудовані з металобетону, який має дуже високу теплопровідність. Відтак в таких приміщеннях взимку холодно, а влітку жарко. Це призводить до утворення конденсату та підвищеної вологості. А підвищена вологість в свою чергу шкідлива як при високих температурах, так і при низьких.

По суті, вентиляція тваринницьких ферм з худобою має запобігти утворенню так званого теплового стресу, тобто несприятливого поєднання двох факторів: температури і вологості. Як показує досвід, проблеми підтримання необхідного мікроклімату починаються вже на етапі утримання 10-12 одиниць худоби.

Без правильної вентиляції немає приросту, надоїв,  хворіють тварини, руйнується будівля.

Науково доведено, що показники мікроклімату безпосередньо впливають на приріст, живу вагу та об’єми надоїв. Саме тому облаштування правильної примусової вентиляції  на фермі – це одне із головних завдань.

Відомо, коли з приміщення регулярно видаляється надлишкова волога, то тварини краще переносять морози, а витрати на опалення зменшуються. Крім того, не слід забувати, що для великої рогатої худоби шкідливо не тільки занадто вологе повітря, але й занадто сухе. Мінімально допустимий рівень вологості не менше 40%, а рівень кисню в повітрі не менше 17-18%.

При потраплянні сірководню через органи дихання в організм тварини, всі ферментні процеси уповільнюються, знижується рівень вуглекислого газу в крові. Це призводить до набряку легень і в результаті до зменшення надоїв.

Головна проблема більшості проєктів систем вентиляції полягає у тому, що вони орієнтуються не на мікроклімат загалом, а на окремі показники, які можна виміряти: швидкість повітряних потоків, температура, вологість тощо. Натомість власне для великої рогатої худоби найважливіше – мікроклімат.

Як облаштувати здоровий мікроклімат в корівнику?

При облаштуванні вентиляції тваринницьких ферм спершу необхідно провести зонування приміщення для «людей», «худоби», для забезпечення виробничих процесів. А також застосувати різну кліматичну техніку для вирішення комплексу завдань. Бажано, щоб цей процес відбувався за допомогою досвідчених спеціалістів.

Вентиляція тваринницьких ферм передбачає, що у кожному окремому випадку для кожного приміщення будуть свої умови та потреби щодо проєктування вентиляції і її встановлення. В загальному облаштувати вентиляцію тваринницьких ферм можна двома способами:

  • природна вентиляція для агросектору – за рахунок природної різниці тисків;
  • примусова вентиляція тваринницьких ферм зі створення спеціального мікроклімату.

Здоровий мікроклімат в корівнику: 

Важливо врахувати, що «шкідливі гази» при достатньо хорошій вентиляції видаляються із тваринницьких приміщень разом з водяними парами.

Взимку вентиляція тваринницьких ферм повинна забезпечити приплив не менше 15м3 свіжого повітря за годину на 100 кг ваги худоби. Це сприяє підтриманню необхідної відносної вологості повітря на рівні не більше 70-75%.

Для цього необхідно встановлювати вентиляційні системи з рекуперацією тепла (збереження температури повітря) та можливістю перемикання вентиляторів на приплив і на витяжку. Такі моделі передбачені у промисловому ряді вентиляційних систем PRANA.

На що зважати при виборі вентустановки для корівника.

В першу чергу, на мікроклімат, який покликана створити вентиляція тваринницьких ферм. Фахівці рекомендують встановлювати в корівниках локальні децентралізовані системи вентиляції нового покоління зі збереженням енергетичного потенціалу повітря та системою утилізації тепла (рекуперацією). Такі вентустановки є у модельному ряді компанії Прана.

Рекуператори PRANA дають можливість:

  1. Вирішити проблеми комплексно – забезпечити приплив якісного насиченого киснем повітря та видалення відпрацьованого й створення таким чином необхідного мікроклімату як локальних зон так, і агрокомплексу в цілому.
  2. Без протягів подавати повітря в ті зони, які найбільше цього потребують та видаляти повітря із «зон забруднення» без змішуванні повітряних потоків.
  3. Зменшити витрати на опалення, регулювати необхідність потоку припливу чи витяжки.
  4. Створювати окремі локальні кліматичні зони, поєднуючи побутові і промислові системи вентиляції.
  5. Можливість додаткових налаштувань та гнучкість при зміні певних факторів.
  6. Легка інсталяція, можливість проведення монтажу в окремих локальних зонах без зупинки роботи ферми.

Обирайте Рекуператори PRANA й отримуйте здоровий мікроклімат, якісну вентиляцію ферм та високу продуктивність великої рогатої худоби.