Якщо ви хоча б раз у житті відвідували тир, то ви, напевно, пам’ятаєте різкий запах пороху, який посилюється при кожному новому пострілі?

Дуже часто, приміщення, де знаходиться тир – герметичне та звукоізольоване. Це допомагає заглушити гучні постріли і перешкоджає потраплянню продуктів згоряння назовні, проте відвідувачі під час руху відчувають спеку та задуху.

Для того, щоб після півгодинного перебування у приміщенні, самопочуття клієнтів не погіршувалося у зв’язку з нестачею свіжого повітря і наявністю у повітрі шкідливих речовин, знадобиться якісна та ефективна система вентиляції.

Згідно санітарних норм, такі приміщення обов’язково мусять бути обладнані приточно-витяжною механічною системою вентиляції.

Тому, при проєктуванні вентиляції стрілецьких тирів, необхідно керуватися розрахунками гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин у вогневій зоні тиру, встановлених державою.

Згідно правил, в закритих і напівзакритих тирах (тих, які мають стіну між стрілецькою галереєю і вогневою зоною), потрібно обов’язково передбачити систему приточно-витяжної механічної вентиляції.

Кратність повітрообміну у таких приміщеннях згідно встановлених норм залежить від особливостей тиру. Для вогневої зони закритого тиру і стрілецької галереї притік повітря встановлюється з розрахунку компенсації витяжки, витік розраховується за нормою 600 м3/год на одне стрілецьке місце в тирах для стрільби з малокаліберної зброї та 1200 м3/год на одне стрілецьке місце в тирах для стрільби з великокаліберної зброї.

Свіже повітря у таких приміщеннях має подаватися у верхній зоні стрілецької галереї з боку торцевої стіни (яка знаходиться позаду вогневого рубежу) по всій її ширині.

Видалення повітря в закритих тирах відбувається через витяжні отвори, які мають бути розміщені під стелею вогневої зони в 4-6 метрах попереду лінії вогню (2/3 об’єму загальної кількості повітря, що видаляється) і внизу обох бокових стін на відстані 2 м від лінії вогню (1/3 повітря, що видаляється).

Через витяжні отвори, розміщені спереду і збоку лінії вогню, відбувається видалення диму та газу від пострілів не тільки з вогневої зони, а й з району вогневого рубежа.

Облаштовувати у закритих тирах витяжку повітря всередині або в кінці вогневої зони не рекомендується, оскільки у цьому випадку, дим та гази можуть розповсюджуватися по всій вогневій зоні та, при інтенсивній стрільбі, буде утворюватися своєрідний туман, який погіршуватиме видимість мішеней.

В тирах, де стрільбу проводять з кількох вогневих рубежів (до прикладу, в великому 100- метровому тирі може бути п’ять вогневих рубежів), витяжку слід монтувати окремо перед кожною лінією вогню. При цьому, необхідно забезпечити можливість перемикання зон витяжки відповідно до місця проведення стрільби.

У всіх підсобних приміщеннях достатньо вентиляції, аналогічної звичайним житловим приміщенням.

Одним з кращих варіантів організації необхідного повітрообміну у тирі сьогодні є встановлення вентиляції від компанії Prana.

Встановлення рекуператорів забезпечить:

  • якісну вентиляцію приміщення 24 години на добу;
  • ефективне видалення забрудненого повітря з приміщення;
  • видалення неприємних запахів;
  • зменшення енерговитрат;
  • зручне керування з пульта та смартфону;
  • постійний контроль та аналіз якості повітря (в системах серії ECO).

Корисна функція роздільного керування припливом та витяжкою дозволить регулювати якість повітря в режимі реального часу, забезпечуючи відвідувачам тиру безпеку та комфорт під час стрільби.

Для того, щоб обрати найкраще рішення, перед придбанням обладнання, слід звернутися до проєктного відділу компанії Prana.

Кваліфіковані інженери компанії запропонують краще можливе рішення вентиляції, порадять необхідне обладнання або спроєктують індивідуальне рішення системи вентиляції.