Для того, щоб зрозуміти, як впливає на здоров’я і самопочуття людини забруднене повітря у приміщенні, потрібно з’ясувати, який саме забрудник потрапляє до організму людини з кожним новим подихом.

Загалом, існує кілька найпоширеніших сполук, які часто можна виявити в офісних, промислових і житлових приміщеннях великих мегаполісів:

 • вуглекислий газ(СО2);
 • фенол та формальдегід;
 • пил;
 • цвіль.
Вуглекислий газ(СО2)

Вуглекислий газ виділяють усі живі істоти в процесі дихання. У повітрі яке ми вдихаємо міститься 21% кисню і 0,3% CO2. А у повітрі, що видихається вже 16% кисню і 4,5% СО2. Легко помітити, що концентрація кисню у повітрі, що видихається, падає несуттєво, тоді як концентрація вуглекислого газу зростає аж у 15 разів. Чим більше в приміщенні знаходиться людей, тим швидше його вміст стає критичним та небезпечним для здоров’я.

Другим за величиною джерелом вуглекислого газу в приміщенні є процеси згоряння палива, які проходять в газових плитах, котлах, камінах тощо. Так, при згорянні 1000 м3 природного газу в атмосферу викидається близько 1,85 тонни СО2. Тому, часто, поруч з котлами ставлять датчики CO (чадного газу), адже, він є смертельною отрутою навіть в дуже невеликих кількостях.

Підвищений вміст вуглекислого газу призводить до відчуття втоми, задухи, головного болю, неможливості сконцентруватися, нудоти. У крайніх випадках отруєння СО2 можлива втрата свідомості.

Відповідно до більшості джерел, зокрема норм Управління з охорони праці США, концентрація СО2 в повітрі приміщень не повинна перевищувати 1000 ppm (частин на мільйон).

Фенол та формальдегід

Формальдегід – це токсичний безбарвний газ із сильним неприємним запахом. Формальдегід та його водний розчин – формалін, часто використовуються в різних галузях промисловості: виробництва сільськогосподарських пестицидів, антисептиків для деревини, розчинників у лакофарбовій промисловості.

Токсична сполука широко використовується у виробництві будівельних матеріалів (лаки, фарби, деревинно-стружкові плити – ДСП, фанера, OSB, сендвіч-панелі, монтажна піна). Крім того, багато побутових речей також можуть містити цю небезпечну речовину. Наприклад:

 • тканини (у тому числі натуральні на 100%);
 • кіноплівка;
 • медичні препарати (антисептик);
 • косметика;
 • виробництво різних пластмас;
 • виробництва штучних волокон;
 • синтетичні матеріали (лінолеум, руберойд, пінопласт);
 • консервації анатомічних моделей;
 • у шкіряному виробництві.

Формальдегіди – побічний продукт згоряння. Таким чином, вони можуть бути присутніми у великій концентрації, як в закритому приміщенні, так і на відкритому повітрі: у приміщенні з працюючою газовою плитою, тютюновому димі, вихлопних газах автомобіля тощо.

Пил

Найнебезпечнішим для здоров’я людини є дрібнодисперсний пил. Діаметр таких пилових частинок в 20 разів менше діаметра волосини. За рахунок невеликого розміру, вони здатні вільно плавати в повітрі, довго не осідаючи на поверхнях. Фактично це той самий пил, з якого складається міський смог. Основне джерело пилу в містах – частинки що утворюються при згорянні автомобільного палива, стирання шин і асфальту.

У такому випадку, при вентиляції за допомогою відкривання вікон, існую загроза потрапляння забрудненого зовнішнього повітря у приміщення.

Цвіль

Висока вологість, температура близько 20 градусів, відсутність прямого сонячного світла та руху повітря у приміщенні – ось комфортні умови для появи цвілі. Бетон, шпалери, штукатурка, деревина – цвіль може існувати практично на будь-якій поверхні, повільно її руйнуючи. Речовини, які при цьому виділяється – кетони і альдегіди викликають характерний запах затхлості. Проте, відсутність запаху зовсім не говорить про відсутність цвілі у приміщенні.

Небезпеку для людини несуть спори забрудника, які є сильним алергеном. Потрапляючи з повітрям на слизові поверхні органів дихання, вони провокують алергічні реакції і напади астми. Особливо чутливі до спор цвілі діти, люди похилого віку, з хворобами органів дихання. У людей зі зниженим імунітетом через спори цвілі можуть розвиватися такі важкі захворювання, як мікоз.

Враховуючи усі фактори, постійний контроль якості повітря у приміщенні, є важливим питанням, що відчутно впливає на здоров’я й самопочуття людей. Одним з найкращих рішень для очищення повітря на ринку вентиляційних сьогодні є рекуператори PRANA.

Вентиляційні системи PRANA у боротьбі з забрудненим повітрям

У вентиляційних системах PRANA Eco Life(ERP PRO, ++) присутні датчики забруднення та параметрів повітря, такі як CO2eq, TVOC, вологості, атмосферного тиску, температури повітря ззовні та в приміщенні (до/після рекуперації). Це дозволяє використовувати систему в режимах AUTO та AUTO+. Система, на основі показів датчиків, змінює режим роботи для забезпечення оптимальних показників якості та безпечності повітря.

Зокрема, за визначення CO2eq та TVOC відповідає датчик, який самостійно підраховує ці показники. Датчиком TVOC виводяться покази ЛОС-речовин (летких органічних сполук, таких як спирти, формальдегіди, альдегіди та інші.) На екрані рекуператора та у додатку рекуператор, під час роботи відображаються обидва значення.

Причини зміни роботи системи та високих показів датчиків CO2eq/TVOC

Серед поширених причин підвищення показників: скупчення людей, приготування їжі, використання аерозолів, парфумів, миючих засобів, куріння, алкоголь, їжа, оргтехніка тощо.

Поширеним випадком підвищення показів датчика TVOC є встановлення у новобудовах або приміщеннях після ремонту. Будівельні матеріали, клеї, лаки, меблі також будуть виділяти забруднення, на які буде реагувати датчик TVOC.

Ефективна система вентиляції допоможе нейтралізувати та видалити забруднене повітря з великим вмістом вуглекислого газу, формальдегідів та інших речовин і отримувати постійний приток свіжого повітря ззовні, що забезпечить людям, які перебувають у приміщенні комфорт, безпеку та хороше самопочуття.