Комфортний мікроклімат вдома відіграє важливу роль в житті сучасної людини. Стан здоров’я, настрій, мотивація та продуктивність багато в чому залежать від температури, вологості та якості повітря, яким людина дихає протягом дня та вночі. В цій статті ми розглянемо, яких захворювань можна уникнути за допомогою вентиляції приміщень з рекуператором PRANA.

Що таке синдром хворого будинку (SBS)

«Синдром хворої будівлі» (Sick Building Syndrome — SBS) – термін, який застосовується у ситуаціях, коли тривале перебування людини у приміщенні провокує виникнення різних хвороб без наявності очевидних причин.

Такі порушення, пов’язані з перебуванням у певних приміщеннях поділяються на дві основні групи:

 1. Захворювання, пов’язані зі спорудами (BRI). Ці порушення стану здоров’я пов’язані в першу чергу, з виділеннями шкідливих домішок і речовин з дерев’яних та полімерних поверхонь. Такі симптоми відрізняються стійким впливом, а одужання може потребувати певного часу.
 2. Безпосередньо синдром хворої будівлі» (SBS). Це – відчутне погіршення самопочуття, що виникає у приміщенні під час перебування у ньому. Симптоми зникають за короткий термін після виходу з приміщення.

Таким чином розуміємо, що синдром хворої будівлі — це розлади здоров’я, які виникають в окремому приміщенні та викликані впливом внутрішньо-житлового середовищ і незадовільною якістю повітря, температурою. Часто подібні проблеми спостерігаються у виробничих цехах.

Чому виникає синдром хворої будівлі?

Виникнення проявів SBS переважно пов’язано з наступними проблемами:

 • відсутністю або недосконалістю вентиляційної системи;
 • великою кількістю пилу;
 • наявністю плісняви або грибка;
 • недостатньою або надмірною вологістю;
 • використанням приладів, які передбачають процес горіння: каміни, газові плити тощо;
 • випаровуванням токсичних речовин, які присутні у будівельних матеріалах, меблях та інших товарах побутового призначення;
 • електромагнітним випромінюванням від побутових приладів: комп’ютера, мікрохвильової печі тощо.

Інтенсивність впливу несприятливих чинників залежить від особливостей та віку будівлі, рівня повітрообміну, кількості людей, які знаходяться в приміщенні, індивідуальної чутливості людини до впливу різних факторів.

Мікроклімат виробничих приміщень: важливість та вплив на продуктивність

Мікроклімат виробничих приміщень відіграє ключову роль не лише в забезпеченні комфорту працівників, але й в підтримці їхньої продуктивності, здоров’я та безпеки. Від параметрів мікроклімату залежить не лише якість робочого процесу, але і стан здоров’я людей, які в ньому працюють.

Вплив на здоров’я працівників

Незадовільний мікроклімат може спричиняти перегрів або переохолодження організму, зниження імунітету, розвиток захворювань дихальної системи та інших проблем зі здоров’ям. Надмірна вологість сприяє розвитку грибкових інфекцій, а сухе повітря може викликати проблеми з диханням і шкірою.

Вплив на продуктивність

Комфортний мікроклімат сприяє підвищенню концентрації та продуктивності працівників. Втома настає повільніше, а рівень задоволеності роботою зростає.

Вплив на обладнання та матеріали

Висока вологість може призвести до корозії металевих частин машин та обладнання. Деякі матеріали, такі як дерево або текстиль, можуть деформуватися або знищуватися.

Безпека робочого процесу

Незадовільний мікроклімат може призводити до підвищення ризику аварійних ситуацій: від ковзання на мокрій підлозі до проблем з електрообладнанням у вологому середовищі.

Мікроклімат виробничих приміщень та адмінбудівель: дослідження

Зокрема, в Нідерландах провели дослідження, у якому взяли участь 1355 працівників з 19 адміністративних будівель. Предметом досліджень стали фізичні та хімічні фактори, які впливають на мікроклімат приміщень. Вчені порівняли показники будівель з природною та механічною вентиляцією (припускаємо, що власники деяких будівель, що брати участь в дослідженні, були в змозі купити рекуператор та організувати припливно-витяжну вентиляцію). Високі концентрації CO2 та летких органічних сполук були виявлені у будівлях без механічної вентиляції. До того ж, ці будівлі частіше були уражені мікробним забрудненням повітря та ендотоксином. У «хворих» будівлях концентрація ендотоксину була у 6-8 разів більшою, ніж у «здорових»: 254 нг/м³ проти 46 нг/м³.

Це дослідження демонструє, що якісна механічна вентиляція приміщень здатна попередити появу проявів Синдрому хворих будинків:
 • подразнення очей, кон’юнктивіт;
 • кашель;
 • сухість шкіри;
 • подразнення слизових оболонок дихальних шляхів.

Алергія

Відкриті в теплий сезон вікна ー вхідні ворота для пилу, пуху та пилку рослин, спор плісняви. Проте, залишити кімнату без провітрювання ー не краще рішення. Ще в минулому столітті вчені встановили зв’язок підвищення концентрації алергенів в приміщенні з низькою швидкістю заміни повітря. У 1927 році в Голандії була створена кліматична камера, призначена для лікування людей з атопічними розладами.

У наші дні, коли вікна та балкони відкрити неможливо через високу концентрацію пилку і алергенів в повітрі, єдиним способом забезпечити повітрообмін приміщень є механічна система вентиляції.

Важливим аспектом вибору вентобладнання є достатній ступінь фільтрації припливного повітря та безпека експлуатації. В цьому питанні рекуператори ПРАНА підходять для людей, схильних до алергії. Сіточки на задніх та передніх елементах системи створюють бар’єр потрапляння пуху до приміщення, а проходження по каналах мідного теплообмінника сприяє тонкому очищенню припливного повітря.

Хвороби, які провокує нездоровий мікроклімат приміщень

Астма

Дослідження демонструють, що за останні 30 років швидкість повітрообміну в приміщеннях зменшилась у 10 разів. Разом з тим, вологість повітря та концентрація негативних елементів суттєво зросли. Спеціалісти пов’язують погіршення якості повітря в будівлях з встановленням герметичних вікон та дверей, які перешкоджають руху повітря крізь них.

Якісна вентиляція як метод боротьби із синдромом хворої будівлі

Використання примусової вентиляції приміщень суттєво знижує концентрацію тригерів астми. Останні дослідження американських вчених з Environmental Health & Engineering, Inc. довели, що механічна припливно-витяжна система вентиляції забезпечує контроль тригерів астми:

 • на 30-55% знижується рівень алергенів шерсті тварин;
 • на 90-99% знижується ризик респіраторних інфекцій;
 • на 90-98% зменшується забруднення повітря тютюновим димом;
 • на 50-75% зменшується концентрація спор грибків у повітрі.

Вказані показники свідчать про позитивний вплив припливно-витяжних систем вентиляції на перебіг та попередження такого серйозного захворювання органів дихання як астма. Якщо ви прийняли рішення купити рекуператор PRANA або тільки підбираєте варіант вентиляції, радимо скористатись порадами кваліфікованих спеціалістів нашої компанії. Якщо ж рішення придбати рекуператор прийняте, скористайтесь зручним калькулятором розрахунку вартості вашого майбутнього проекту вентиляції.