Навряд чи можна переоцінити користь свіжого повітря для здорового та гармонійного життя. Свіже повітря робить людей бадьорими, активними, спонукає до креативності та фізичної активності. Проте, в сучасних будинках з пластиковими вікнами свіже повітря в нестачі. Більшість людей звикли отримувати свою порцію кисню під час відкривання вікон та жити у задусі коли вікна закриті.
Сучасні системи механічної вентиляції вирішують низку мікрокліматичних проблем приміщень:
- забезпечують приплив свіжого повітря;
- забезпечують видалення відпрацьованого повітря;
- внормовують рівень вологості повітря;
- забезпечують здоровий мікроклімат;
- гармонізують роботу витяжних каналів будівлі.
Децентралізована або централізована вентиляція: яку вибрати?
Чимала кількість компаній пропонує користувачу організувати централізовану систему вентиляції. В класичному варіанті це одна потужна вентиляційна установка з повітроводами та анемостатами по всій оселі. Монтаж такої системи займає декілька днів, а вартість суттєво коливається. З першого погляду ─ оптимальне рішення: одна вентиляційна установка, один блок керування. Проте, заглянемо в це питання глибше. Є низка труднощів, які продавці централізованих систем вентиляції зазвичай замовчують:
- Централізована вентиляції потребує постійного професійного обслуговування. Придивіться, скільки частинок пилу знаходиться у повітрі. Більша частина з них неодмінно потрапить у повітроводи та осяде в них. Чистка повітроводів ─ непроста задача навіть для спеціалістів з вентиляції, адже для цього необхідно частково розбирати систему, що займає чимало часу та коштів. Часто повітроводи в оселі зашиті гіпсокартоном (для естетики приміщення), в такому випадку чистка потребуватиме руйнування ремонту.
- Єдина можливість керування централізованою вентиляцією в кожній кімнаті полягає у зменшенні або збільшенні пропускної спроможності ділянок повітроводу. Це достатньо груба модель керування мікрокліматом, яка не враховує потреби кожного приміщення.
- Будь-яке обладнання може виходити за ладу. Сервіс самої вентсистеми може стати справжнім жахом у випадку канальної вентиляції. Для від’єднання вентустановки неодмінно буде потрібна допомога кваліфікованого майстра. А на період сервісу вся оселя залишається без вентиляції.
Децентралізовані (місцеві) системи вентиляції більш зручні в експлуатації та дозволяють організувати свій мікроклімат у кожному приміщенні. Системи суттєво поступаються в ціні великим централізованим установкам, а монтаж кожної займає не більше двох годин. Розберемось, яким чином організувати вентиляцію у кожній кімнаті будинку.
Вентиляція у вітальні
Кімната, де ми приймаємо гостей, влаштовуємо гучні вечірки та сімейні посиденьки потребує розумного підходу до вентиляції. Перш за все, вентиляція має бути достатньою для комфортного перебування групи людей у приміщенні, адаптивною, безпечною та легкою у керуванні. Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла ─ найбільш енергоефективний та надійний варіант.
Для віталень невеликої площі оптимально підходять рекуператори PRANA-150, для більш об’ємних приміщень спеціалісти радять використовувати модель PRANA-200C з більшою потужністю роботи. На рівень вище стоять системи вентиляції серії ECO ENERGY та ECO LIFE: вони оснащені датчиками якості повітря та мають режим “AUTO”. Як тільки датчик фіксує підвищення рівня забрудненості повітря (СО2, природний газ, фенол, бензол та ін.), система змінює режим роботи на більш потужний.
Часто вітальня сусідствує з кухнею та зоною столової, тому важливо попередити розповсюдження запахів їжі з зони готовки. Варто пам’ятати, що за відсутності припливу, увімкнення кухонної витяжки спричиняє розрідження повітря та може стати причиною зворотної тяги. Для гармонізації роботи вентиляції будинку, всі рекуператори PRANA за замовчуванням мають перевагу припливу над витяжкою у 10%. Це створює додатковий тиск на витяжні вентиляційні канали будівлі, попереджуючи появу зворотної тяги.
Вентиляція у ванній та санвузлі
Комфорт, свіжість та оптимальний рівень вологості повітря ─ основні вимоги до організації повітрообміну санвузла. Це приміщення найбільше страждає від надмірної вологості та, як наслідок, частих її супутників ─ грибку та плісняви. Господарська діяльність людей (прання, ванні процедури, вологе прибирання) неодмінно призводять до підвищення рівня вологості повітря в кімнаті.
Для гармонійного мікроклімату санвузла важливо забезпечити дві умови:
- достатній повітрообмін
- видалення надлишкової вологи.
Зазвичай для вентиляції цих приміщень використовують витяжні вентилятори. В такому випадку свіже повітря надходить у кімнату через технологічні отвори у дверях та вікна. Таке провітрювання слабо контрольоване та залежить від низки факторів (температура повітря, тиск, погодні умови, сезон). Проте, існує спосіб автоматизації вентиляції ─ припливно-витяжні системи. Рекуператори PRANA ECO ENERGY з датчиками вологості повітря щосекунди фіксують стан повітряного середовища. В режимі “AUTO” система керуються саме показниками рівня вологості повітря та, за потреби, змінює режим роботи рекуператора для швидкого видалення вологи. Волога виводиться назовні разом з відпрацьованим повітрям у дисперсному стані, залишок видаляється через спеціальний конденсатовідвід.
Часта проблема, характерна для санвузлів ─ грибок та пліснява на стінах та стелі, що виникають внаслідок відсутності руху вологого повітря. Для того, щоб попередити це негативне явище, необхідно забезпечити достатній повітрообмін. Наявну плісняву можна видалити лише механічно.
Одна з переваг рекуператорів PRANA можливість роздільного керування припливом та витяжкою. Для ванної кімнати спеціалісти радять налаштувати показник витяжки з перевагою над припливом. Таким чином, неприємні запахи та понаднормова волога швидко видалятимуться з кімнати.
Вентиляція у спальні
Поганий сон, хронічна втома, апатія, головний біль ─ часті ознаки нестачі кисню в повітрі, яким ви дихаєте. Третину життя людина проводить у сні: ми зростаємо, засвоюємо знання, вирішуємо складні завдання в цьому ще так мало вивченому стані. Від якості сну залежить ваш настрій на день, активність, відкритість до нових знань. Тому важливо підтримувати оптимальний рівень якості повітря у спальні.
Природна вентиляція з відкриванням вікон, яку традиційно використовували наші батьки, має тимчасовий ефект. Вже за 10 хвилин після закривання вікна рівень СО2 в повітрі стрімко зростає і люди почувають задуху. Рекуператори серії PRANA ECO LIFE з датчиками якості повітря (tVOC) та вуглекислого газу в режимі реального часу відслідковують стан повітря в приміщенні. Рекуператор не потребує постійного втручання користувача, в режимі “AUTO” система працює автономно, орієнтуючись на інформацію з датчиків.
Через відкриті вікна оселя втрачає більше 30% тепла в період опалення. В спеку відкриті вікна збільшують платіжки за електрику на роботу кондиціонера до 70%. Сучасна вентиляція з рекуперацією заощаджує до 96% теплових ресурсів приміщень. Рекуператори PRANA працюють 24/7 та не потребують жодних експлуатаційних витрат.
Загубили пульт? Не проблема! Керувати рекуператором можна з мобільного додатку PRANA RC (підтримується як iOS так і Android версія). Для більшого комфорту користувачів розробники створили зручний таймер сну, який переведе систему в мінімальний режим роботи у необхідний час.
Вентиляція у дитячій
Дихання свіжим повітрям ─ ключова умова гармонійного розвитку дітей. Всі лікарі радять гуляти з дітьми на вулиці кожен день та регулярно провітрювати оселю. Маленький організм вкрай чутливий до зміни мікроклімату кімнати: температури, вологості, рівня вуглекислого газу та кисню. Придивіться, дитині варто лише декілька годин провести у закритому просторі без провітрювання, її настрій погіршуються, активність знижується, концентрація та увага втрачаються. З іншого боку, якщо залишити вікно дитячої відкритим цілий день, суттєво зростають ризики отримати застуду.
Оптимальним рішенням в наш час є контрольований повітрообмін з використанням механічної вентиляції. Припливно-витяжні системи вентиляції з рекуперацією тепла ─ найбільш популярний варіант, який не тільки забезпечує якісний повітрообмін, а й зберігає енергоресурси оселі. Рекуператори PRANA з мідним теплообмінником зарекомендували себе як надійне обладнання, що гармонізує мікроклімат та забезпечує енергоефективність будинків.
Важливий аспект вентиляції кімнати для малюка ─ питання безпеки. В цьому сенсі мідний теплообмінник представляє кращий варіант. Алюмінієві, керамічні та целюлозні аналоги мають нижчі показники теплопровідності, отже й нижчий ККД. Додатковою перевагою міді є природні антибактеріальні властивості (попередження розвитку хвороботворних бактерій, грибків, вірусів в середині системи). Приплив та витяжка в рекуператорах PRANA проходять різними каналами теплообмінника та не змішуються, що забезпечує високу якість повітря в кімнаті.
Діти часто мають схильність до алергії. В період активного цвітіння прогулянки на природі, як і відкриті вікна, становлять серйозну загрозу для малечі, особливо зі схильністю до алергії та астми. Закрити всі вікна та перекрити доступ до свіжого повітря ─ не вихід. В таких випадках просто необхідна примусова вентиляція дитячої! Рекуператори PRANA опціонально комплектуються фільтрами тонкої очистки повітря, які затримують пил, пилок та спори рослин. Дитина має дихати свіжим повітрям, незалежно від погоди за вікном!
Проектування систем вентиляції
Яку б вентиляцію ви не обрали, ми радимо отримати консультацію та проектну рекомендацію спеціалістів. Проектувальники враховують низку неочевидних для користувача аспектів:
- тип та особливості будівлі
- матеріал стін
- вентиляційні канали будівлі
- наявність газового та пічного обладнання
- поверх квартири
- наявність та стан підвальних приміщень
- кількість та час перебування людей у приміщенні
- розташування меблів та ін.
Враховуючи всі супутні фактори, проектувальник зможе запропонувати оптимальні рекомендовані місця монтажу, розрахувати повітрообмін кімнат, допоможе вибрати необхідну кількість та тип обладнання.
Довірте вентиляцію професіоналам!